Ocalić od zapomnienia

"Jest to cykl audycji obejmujacych różne aspekty historii narodu, którą należy ocalić od zapomnienia. Inspiracją do powstania tego cyklu byl wykład prof. Olgi Miedwiediew zorganizowany przez Polish Studies Endowment Committee na Universytecie Washington w Seattle, w lipcu 2004 roku. Wykład professor Medwiediew zapoznał słuchaczy z losami Polaków z północno-wchodnich obszarów Polski, którzy zostali zesłani do Środkowej Azji przez władze Sowieckiej Rosji, wkrótce po zajęciu przez ZSSR wschodnich terenów Polski we wrześniu 1939 roku. Okazało się, że w Seattle i okolicach mieszka kilkanaście osób, które tę zsyłkę przeżyły. O swoich losach opowiedzieli redaktorom "Radia Wisła", dzięki czemu powstał niniejszy cykl. Zapraszamy do wysłuchania jakże ujmujących i tragicznych wspomnień, gdzie obok horroru można znaleźć nutkę specificznego humoru, który pomógł zesłańcom przetrwać lata zsyłki. Zespół "Radia Wisła" składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przczynili się do powstania tego cyklu, a do słuchaczy zwracamy się z prośbą o współpracę. Prosimy o informacje o losach Polaków, których los i wojenna zawierucha rzuciły na syberyjskie i środkowo-azjatyckie bezdroża.  8/20/2016

  Ocalić od Zapomnienia- Rozmowa z Marią Urbaniak, cz. III

  Lena Wrożyńska i Aleksandra Monk

  Maria Urbaniak została zesłana do Kazachstanu ,kiedy w 1939 roku tereny Wschodniej Polski zostały zajęte przez Sowiecką Rosję. O tym co przeżyła na zesłaniu i jak potoczyły się Jej losy ,opowiedziała red. RW. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy .Audycja archiwalna. wysłuchaj►

  8/16/2016

  Ocalić od Zapomnienia- Rozmowa z Marią Urbaniak cz. II

  Lena Wrożyńska i Zespół Radia Wisła

  Radio Wisła zaprasza do wysłuchania drugiej częsci rozmowy z p. Marią Urbaniak,ktora została zesłana do Srodkowej Azji, po zajęciu przez Sowiecką Rosje wschodnich terenów Polski w 1939r. Audycja archiwalna. wysłuchaj►

  8/9/2016

  Ocalić od Zapomnienia-Rozmowa z Marią Urbaniak ,cz. I

  Lena Wrożyńska i Aleksandra Monk

  "Ocalić od Zapomnienia" to cykl audycji o losach Polaków zesłanych do Srodkowej Azji przez władze Sowieckiej Rosji , po zajęciu przez ZSSR wschodnich terenów Polski we wrześniu 1939r.W Seattle I okolicach mieszkało kilkanaście osób, którzy tę zsyłkę przeżyli, a o swoich losach opowiedzieli redaktorom RW. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień pani Marii Urbaniak. Cz. I Audycja archiwalna. wysłuchaj►

  8/1/2015

  Wywiad z Georgiem Gordonem - nagranie archiwalne

  Leszek Chudziński i Zespół Radia Wisła

  1 sierpnia 2015 r. mija 71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji nagranej w Radiu Wisła w 2006 roku mówiącej o tym właśnie wydarzeniu.
  Wstęp - Andrzej Turski.
  Cz.I - wywiad z Georgiem Gordonem przeprowadzony przez Leszka Chudzinskiego. Pan Gordon odszedł od nas parę lat temu. Cześć jego pamięci! Wywiad w jęz. angielskim.
  Cz.II - wiersz Juliusza Krzyżewskiego "Nie wiem, nie pamiętam".
  wysłuchaj►

  4/29/2015

  Muzeum Emigracji w Gdyni!

  Zespół Radia Wisła i Lena Wrożyńska

  16 maja 2015 r. w Gdyni zostanie otwarte Muzeum Emigracji.Jakie eksponaty i informacje będa sie znajdowały w tym muzeum
  opowiedzieli red. Radia Wisla dwaj dziennikarze z Polski:Edi Pyrek i Dariusz Kaczmarek, którzy odwiedzili Seattle pare lat temu.
  Radio Wisła posiada w swoim archiwum cykl audycji-Ocalić od zapomnienia-, które mogłyby znaleść sie własnie w tym muzeum.

  Audycja archiwalna.
  wysłuchaj►

  8/25/2013

  Sybiraczki- rozmowa z paniami Krystyną Bałut i Bożeną Chodakowską

  Anna Seńczuk i Lena Wrożyńska

  Chcemy zaprezentować państwu dwie rozmowy. Jedna, z panią Krystyną to rozmowa o losach dziewczynki, której udało się przeżyć tułaczkę po czterech kontynentach z rodziną. Drugą, z panią Bożeną, której podobna podróż wyglądała inaczej- historia odebrała jej najbliższych. wysłuchaj►

  8/2/2013

  Leszek Chudzinski-wywiad z Georgiem Gordonem Uczestnikiem Powstania Warszawskiego-1944r.

  Leszek Chudziński i Zespół Radia Wisła

  1 sierpnia 2013 roku minęło 69 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944r. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z G. Gordonem, ktory uczestniczył w tej walce. Wywiad przeprowadził red. Leszek Chudzinski w j. angielskim.Prezentujemy słuchaczom nagranie archiwalne. G Gordon --odszedł--od nas pare lat temu.
  cz. II. piosenka-- Marsz Mokotowa.
  wysłuchaj►

  8/1/2011

  Z Georgiem Gordonem uczestnikiem Powstania Warszawskiego,rozmawia Leszek Chudzinski.(Nagranie archiwalne)

  Leszek Chudziński i Andrzej Turski

  1 sierpnia 2011 minelo 67lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do wysluchania fragmentu audycji nagranej w RW w 2006 roku mowiacej wlasnie o tym wydarzeniu.
  wstep-Andrzej Turski.
  cz.I-wywiad z Georgiem Gordonem przeprowadzony przez Leszka Chudzinskiego.
  cz.II-wiersz Juliusza Krzyzewskiego "Nie wiem, nie pamietam"
  cz.III-wiersz Henryka Wrożyńskiego " Piosenka dla tych którzy nie dolecieli. Piosenka dla tych którzy doleceli."
  Wiersz pochodzi z tomiku "Ta ziemia lubi polską krew",a poświęcony jest Polskim lotnikom ,ktorzy z Brindisi( poludniowe Włochy) latali z pomoca dla Powstania Warszawskiego.
  Czy Powstanie Warszawskie bylo"narodowa katastrofą",jak powiedzial w sobotę na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski,czy bylo heroicznym zrywem przeciwko okupantowi? Czy jest na to pytanie jednoznaczna odpowiedż?
  wysłuchaj►

  9/27/2010

  Wywiad z Barbarą Strutyńską

  Lena Wrożyńska

  Wywóz obywateli poskich na Syberię, mało znany i niemal zapomniany rozdział II Wojny Światowej. Wiele z osób, które przeszły przez syberyjskie piekło po wojnie osiedliło się w okolicy Seattle. Tragiczne losy tych osób przybliża nam opowiadanie pani Barbary Strutyńskiej, opisującej swoje własne przejścia z lat wojny.
  Nagranie archiwalne ze 114 audycji Radia Wisła opublikowanej 1 sierpnia 2006. Z "sibiraczką", panią Barbarą Strutyńską, rozmawia Lena Wrożyńska.
  wysłuchaj►

  9/27/2010

  Wspomnienia pani Barbary Strutyńskiej, cz.1

  Lena Wrożyńska

  Część pierwsza wspomnień pani Barbary Strutyńskiej, która w czasie II Wojny Światowej dzieliła los osób wywiezionych na Syberię. Rozmowę przeprowadziła Lena Wrożyńska. Nagranie pochodzi ze 114. audycji Radia Wisła wyemitowanej 1 sierpnia 2006 roku. wysłuchaj►

  9/27/2010

  Wspomnienia pani Barbary Strutyńskiej, cz.2

  Lena Wrożyńska

  Część druga wspomnień pani Barbary Strutyńskiej, która w czasie II Wojny Światowej dzieliła los osób wywiezionych na Syberię. Rozmowę przeprowadziła Lena Wrożyńska. Nagranie pochodzi ze 115. audycji Radia Wisła wyemitowanej 20 sierpnia 2006 roku. wysłuchaj►

  9/27/2010

  Wspomnienia pani Barbary Strutyńskiej, cz.3

  Lena Wrożyńska

  Część trzecia wspomnień pani Barbary Strutyńskiej, która w czasie II Wojny Światowej dzieliła los osób wywiezionych na Syberię. Rozmowę przeprowadziła Lena Wrożyńska. Nagranie pochodzi ze 116. audycji Radia Wisła wyemitowanej 3 września 2006 roku. wysłuchaj►
  wakacyjny komunikat polskiej straży granicznej dla osób wybierających sie do Polski posiadających podwójne obywatelstwo:

  strazgraniczna.pl

  kontakt z konsulem Teresą Indelak Davis:

  telefon: 206 948 8064

  polishconsulseattle.com www.facebook.com/polishconsulseattle  list of sponsors
  messages from Seattle mayor office

  "polish news from puget sound"

  biuletyn informacyjny Ryszarda Kotta ►  klawisz dla suchaczy radia mieszkających w Polsce. PayPal jest powszechnie używanem, profesionalnym serwisem o niepokalanej reputacji. PayPal przekazywać nawet bardzo drobne donacje.

  Projekt i realizacja witryny: Iza Turska. Obecna wersja jest w fazie dopracowywania.