Radio Wisła, polish internet radio in Seattle

O radiu wisła

Kilka słow o radiu..


Trochę o historii Radio Wisła powstało w roku 2004 z iniciatywy red. Leny Wrożyńskiej, Leszka Chudzińskiego i Andrzeja Turskiego. Przez kilka pierwszych lat radio nadawało w eterze. Z czasem audycje stały się także dostępne na stronie internetowej radia. W 2008 roku Radio Wisła całkowicie przeszło na Internet.
Radio Wisła oparte jest na pracy społecznej swoich redaktorów. Daje im to możliwość robienia i mówienia rzeczy ważnych dla społeczności polonijnej. W swojej pracy kierują się zainteresowaniami tak własnymi jak i słuchaczy oraz miłością do polskiej kultury i piękna polskiego języka.
Radio Wisła jest radiem informacyjnym W czasach, gdy najważniejszym źródłem wiedzy o tym co się dzieje w okolicy stał się Internet, witryna radia jest jednym z najlepiej aktualizowanych miejsc gdzie można dowiedzieć się kto, co, gdzie i kiedy.
Kronika polonijna Od początku swojego istnienia Radio jest świadkiem i kronikarzem barwnego życia Polonii w Seattle. Wywiady, rozmowy i relacje ze zdarzeń polonijnych są stałym elementem naszej radiowej witryny. Bogate archiwum, powszechnie dostępne, jest unikalnym źródłem informacji o życiu Polonii.
Ocalić od zapomnienia Dział radiowy „Ocalić od zapomnienia” zawiera serie wywiadów z ludźmi wywiezionymi na Syberię i do Kazachstanu, polskimi żołnierzami walczącymi w II Wojnie Światowej, uczestnikami Powstania Warszawskiego, oraz członkami Solidarności. Jesteśmy świadomi, że nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich osób, których historie należy zachować dla przyszłych pokoleń. „Ocalić od zapomnienia” będzie zawsze otwartym projektem.


Skład redakcji:


Zarząd Radia Wisła:
  • Andrzej Turski
  • Leszek Chudziński
Naczelny redaktor:
  • Lena Wrożyńska
Zastępca do spraw programowych:
  • Anna Seńczuk
Zastępca do spraw organizacyjnych:
  • Olga Monk
Witryna internetowa:
  • Iza Turska
  • Andrzej Turski

Aleksandra Monk

Aleksandra Monk

O Oli:
Olę zawsze fascynowały rzeczy tradycyjnie odkładane na czas wolny lub niedzielę: nałogowe czytanie, różnego rodzaju ogrody, filmy i muzyka z części świata, o których nikt nigdy ne słyszał i tym podobne zjadacze czasu. Jak (niechętnie) nauczyła się w dzieciństwie prasować, to jej Mama naśmiewała się: "Patrzcie, patrzcie - prasuje na siedząco! No, ale wiadomo: urodzona w niedzielę..." Ola studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale dziś myśli, że lepiej by na tym wyszła gdyby studiowała kociologię lub kwiatologię w Akademii Pana Kleksa. Dziś Ola niczego już nie prasuje i nie posiada żelazka, ale ogrodniczy tak jak kiedys prasowała: najczęściej w doniczkach i na siedząco i jak najdalej od dżdżownic, a jak już musi w samej ziemi to w rękawiczkach na małym wózku na kółkach, który sluży również jako podręczny magazyn narzędzi ogrodniczych i nasion, żeby nie trzeba było po nie osobno chodzić. Ola jest przewodnikiem w Japońskim Ogrodzie w Seattle, gdzie z radością oprowadza dzieci i dorosłych, choć rzadko czyni to w niedzielę.


Aleksandra Monk jest twórcą i głównym autorem serii „Niedzielny ogrodnik”. Z racji swoich zainteresowań i doświadczenia Aleksandra jest najlepszym kontaktem Radia dla osób mieszkających w mieście, które nie chcą zrezygnować z ogrodnictwa. Kontakt: ola@radiowisla.com

Andrzej Turski

Andrzej Turski

Twórca i główny kontrybutor do cyklu „Felietony dla wykształciuchów”. Także robi świetne nalewki z owoców z własnego sadu. W wolnych chwilach udzielał się w dziale badawczym Microsoftu.


Andrzej Turski jest jednym z założycieli Radia Wisła oraz jego dyrektorem. Jako guru techniczny radia, Andrzej jest także najlepszym kontaktem w przypadkach problemów z odbiorem. Kontakt: andrzej@radiowisla.com

Anna Gertler

Anna Gertler

Anna o sobie:
Dzieciństwo i młodość spędziłam w Warszawie. Będąc studentką na Uniwersytecie Warszawskim poznałam studentkę z Anglii, która załatwiła mi pracę w charakterze opiekunki nad dziećmi dla ambasadora Szwecji w Londynie. Będąc w Londynie wyszłam za mąż za Amerykanina w ten sposób znalazłam się w Los Angeles, USA. Potem - troje dzieci, przeprowadzka do Seattle, dwanaścioro wnucząt… W międzyczasie – dyplom licencjata z UCLA i certyfikat nauczycielski do nauczania języka angielskiego dla cudzoziemców. W 2010 roku, po 26 latach pracy jako nauczycielka przeszłam na emeryturę. Z nauczycielki zamieniłam się w studentkę - jestem wolną słuchaczką na University of Washington w Seattle. W Radiu Wisła byłam założycielką programy „Idiomy amerykańskie” i czytałam bajki dla dzieci w programie „Dobranocka”.


Anna Gertler jest twórcą i głównym autorem serii „Z idiomami za pan brat”. Zarówno jej wykształcenie lingwistyczne, jak i doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego, czynią Annę odpowiednią osobą do zwracania się z problemami na pograniczu języka polskiego i angielskiego. Anna Gertler otwarta jest na propozycje tematów do jej programów. Kontakt: anna@radiowisla.com

Anna Seńczuk

Anna Seńczuk

Ania Seńczuk o sobie:
Wychowałam się w Wałbrzychu i pasją mojej młodości było narciarstwo zjazdowe ("Górnik Wałbrzych") i medycyna (Akademia Medyczna imienia Piastów Śląskich). W życiu dojrzałym... pasją jest rodzina i piękno odkrywane przez zbliżanie się do zrozumienia praw natury. Zawodowo zajmuję się biotechnologią i jestem mentorem w Biotech Expo gdzie pracuję z młodzieżą i popularyzuję naukę.


Anna Seńczuk jest zastępcą redaktora naczelnego radia oraz twórcą i głównym autorem serii „Na pograniczach nauki”. Kontakt: senczuk@radiowisla.com

Beata Gallaher

Beata Gallaher

Beata o sobie:
Pochodzę z Wadowic, z czego jestem bardzo dumna. Moją pasją są podróże i języki obce. Studiowałam w Rosji i w Niemczech, a kilka lat temu ukończyłam doktorat w USA. Przez ostatnie 20 lat uczyłam polskiego, rosyjskiego i niemieckiego. Uwielbiam Kraków, Tatry i wszystko to, co polskie. Zawsze angażuję się w życie Polonii, a Radio Wisła daje mi ku temu wiele możliwości. W radiu jestem autorem serii „Ach, ten język polski! Rozważania nad językiem i kulturą polską”.


Kontakt: beata@radiowisla.com

Bożena Chęcińska

Bożena Chęcińska

Bożena o sobie:
Dzieciństwo spędziłam w Piotrkowie Trybunalskim. Liceum Muzyczne i studia w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) oraz na uniwersytecie na wydziale ekonomiczno-socjologicznym (Socjologia Kultury – Muzyka) ukończyłam w Łodzi .
Po przyjeździe do Stanów dowiedziałam się, że oba dyplomy magisterskie z Polski są godne tylko tego aby je „powiesić w łazience”. Wypracowałam studiując i pracując na pełnym etacie w Columbia University trzecie magisterium, a następnie doktorat. Każdy dyplom jest w innej dziedzinie. Trzydzieści cztery lata życia na Manhattanie, w tym ponad trzydzieści lat pracy - siedemnaście w THIRTEEN/WNET (PBS) - spowodowały, że czuję się przypisana do New York City i emocjonalnie uważam New York za MOJE MIASTO.
Kilka lat temu, zagnieździłam się w Redmond, aby być bliżej córki i wnuków. Otoczyłam się na emeryturze życiem rodzinno-towarzyskim, ale… brakowało mi do „pełnego szczęścia” nowojorskiego „pulsu życia”, działania…
Bez specjalnego planu - wracając do czasów przypominających mi dom rodzinny, w którym literatura, sztuka były ucieczką od otaczającej powojennej beznadziejności - otoczyłam się muzyką. Uczę więc dzieci emigrantów z „krańców świata” rozumieć, może i pokochać muzykę europejską. Czasami myślę, że muzyka jest też pewnego rodzaju ucieczką w życiu tych imigranckich rodzin. Aby moje „koło fortuny” zgrabnie się zamknęło, dzięki Radiu Wisła chcę w chociaż niepełnym wymiarze przyjrzeć się ludziom, którzy żyją muzyką, organizują życie muzyczne I wpływają na jej percepcję wśród różnych grup kulturowych.


Bożena Chęcińska jest twórczynią serii programów „O muzyce socjologizująco” Kontakt: checinska@radiowisla.com

Elżbieta Lisak-Duda

Elżbieta Lisak-Duda

Elżbieta o sobie:
Elżbieta o sobie: Nie łatwo, oj, nie łatwo jest pisać o sobie. Myślałam już, by poprosić o to kogoś ze znajomych, ale tu… zawahałam się, przywodząc na pamięć słowa piosenki Eli Adamiak, że „…tak jak księżyc, ludzie znają mnie tylko z jednej, jesiennej strony…”, toteż spróbuję samodzielnie udźwignąć ten niebagatelny ciężar. Co najbardziej lubię? — czytać, czytać i jeszcze raz czytać; to chyba dlatego, że pragnę poznać, a co za tym idzie, zrozumieć naturę człowieka. Myślę, że właśnie ciekawość stanowi motor mojego Ego. Nie zdziwi więc nikogo, że ogromnie fascynuje mnie Komputer (wymawiam go z wielkiej litery) i jego możliwości. On jednak wciąż pozostaje Wielką Zagadką. Zdarzyło się już, że wraz z myszą wgryzłam się weń tak dalece, szkodliwie i boleśnie, że poprzez ocean musiał ratować nas red. Andrzej Turski — Mistrz i Komputerowy Guru, a ja nadal mogę cieszyć się współpracą ze wspaniałym gronem ludzi, oraz kontaktować ze Słuchaczami, których serca biją na polską nutę.


Elżbieta Lisak-Duda mieszka w Opolu, a współpracę z Radiem Wisła podjęła w 2009 roku za namową Leny Wrożyńskiej, nota bene koleżanki ze szkolnej ławy, a także wspólnego pokoju w akademiku. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, autorką czterech tomików poezji, ale pisze również opowiadania prezentowane na antenie Polskiego Radia. Swym pisarskim doświadczeniem dzieliła się współredagując „Nauczycielski Głos Literacki” — dodatek do „Głosu Nauczycielskiego”. Do Radia Wisła przesyła felietony z cyklu „A to Polska właśnie”, w których przedstawia bardzo osobisty ogląd dookolnej rzeczywistości. Kontakt: elzbieta@radiowisla.com

Harry Duda

Harry Duda

O Harrym:
Harry Duda, pisarz i publicysta z Opola, posiada wykształcenie polonistyczne i w dziedzinie ochrony przyrody. Autor 30 książek (głównie poetyckich) i ok. 3.000 publikacji rozproszonych oraz autor lub współautor ok. 1000 audycji radiowych. Współpracownik redakcji wielu czasopism. Autor poetyckich ujęć wierszem wszystkich ksiąg mądrościowych Starego Testamentu oraz pierwszej księgi ST – „Genesis”, jak też czterech Ewangelii pt. „Jezus Chrystus. Poetycka wizja czterech Ewangelii” (na 2000-lecie chrześcijaństwa – dzieło dedykowane Janowi Pawłowi II). Wydał dwie książki o tematyce katyńskiej. Współautor książki wspomnieniowej o mordach na Wołyniu i samoobronie tam ludności polskiej, a ponadto autor treści aktów erekcyjnych pod polskie cmentarze wojenne w Katyniu i Miednoje i inskrypcji epitafijnych na płytach pokrywających kamienie węgielne tych cmentarzy. Współpracownik śp. ks. prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Współpracownik śp. prof. med. Juliana Aleksandrowicza z Krakowa, wiceprezesa World Academy of Arts and Sciences, jest współautorem książki pt. „U progu medycyny jutra” (PZWL Warszawa 1988). Główne hobby: literatura s-f, w tym twórczość Stanisława Lema, i filmy science-fiction. USA – wschodnie wybrzeże – odwiedził trzykrotnie. Stąd ostatnia jego książka poetycka pt. „Wiersze amerykańskie”. Laureat wielu nagród literackich, w tym nagrody „Friends of Art Association” w Trenton, New Jersey, w roku 2007. Czuje się stary, ale się tym nie przejmuje i nie zwraca na to uwagi, natomiast we współpracy z profesorami psychologii drąży temat starości, publikując na jej temat eseje, a bywa, że… wiersze.


Harry Duda jest autorem serii programów „Z lotu ptaka – moje widzenie świata” Kontakt: harry@radiowisla.com

Lena Wrożyńska

Lena Wrożyńska

Lena o sobie:
Data urodzenia? Nie pamiętam. A co zapamiętałaś? Króliki, na strychu, które hodował mój tata. Były puchate, śliczne i pewnie smaczne. Czy „odziedziczyłaś" coś po rodzicach? Po mamie odziedziczyłam subtelność i zdrowy rozsądek, po tacie „ryzykanstwo” (był żołnierzem Francuskiej Legii Cudzoziemskiej). Twoje cechy? Dwoistość i apetyt na życie. Czy masz dla słuchaczy jakąś radę? Mam (dla wszystkich). „Śpieszcie się, nie odkładajcie niczego na później, a na pewno już nie miłości. Nie mówcie jej przyjdź jutro, przyjdź pojutrze, dziś nie mam dla ciebie czasu, bo może się zdarzyć, że otworzysz drzwi, a tam stoi zziębnięta staruszka i mówi 'przepraszam, musiałam pomylić adres' i pstryk iskierka zgasnie” *
Najważniejsza osoba - córka Dominika - poetka. Ulubiony kwiat - konwalia. Zwierzątko - kot Cyvik.
* Cytat z książki Agnieszki Osieckiej: "Rozmowy w tańcu".


Lena Wrożyńska jest jednym z założycieli Radia Wisła i redaktorem naczelnym. Lena jest twórcą serii "I bóg stworzył kobietę". Kontakt: lena@radiowisla.com

Leszek Chudziński

Leszek Chudziński

O Leszku:
Leszek Chudziński urodził się w Poznaniu, lecz wychowywał w Szczecinie, który kocha jak rodzinne miasto. Na poznańskim AWF-ie pisał teksty dla Rozgłośni Polskiego Radia „Wolny Akademik”. Audycja radiowa była pomysłem Zenona Laskowika, z którym L. Chudziński, wspólnie z kilkuosobowym zespołem, współpracował. Wiersze Leszka Chudzińskiego były publikowane w Polsce, Japonii (Kobe Haiku, przekład z angielskiego na japoński), Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, po polsku i angielsku. W ostatnim okresie jego poezja ukazywała się w „The Schuylkill Valley Journal” (magazyn literacki z Filadelfii), „Polish News” i „Lituanus” (Chicago), „Tulpe Times” (Seattle), „Frogpond” (Toronto), „Strumień” i w antologii poetów polsko-kanadyjskich i polsko-amerykańskich Zachodniego Wybrzeża „Wiatry” (Vancouver, BC). Leszek Chudziński brał udział w wielu odczytach poetyckich, jak również organizował liczne tego typu programy. Ponadto, zarówno w Pennsylwanii jak i w stanie Waszyngton, prowadził warsztaty poetyckie dla dzieci i dorosłych. Obecnie Leszek Chudziński jest czynnie zaangażowany w życie kulturalne Polonii w Seattle. Pracuje w The Seattle Public Library w dziale języków obcych.


Leszek Chudziński jest jednym z założycieli Radia Wisła, w którym obecnie zajmuje stanowisko v-ce prezydenta. W jego kompetencji leżą sprawy finansowe redakcji, oraz szeroko pojęty profil literacki radia. Leszek jest także osobą do kontaktowania się w sprawie ogłoszeń w witrynie Radia Wisła. Kontakt: leszek@radiowisla.com

Monika Oczkowska-McNeal

Monika Oczkowska-McNeal

O Monice:
Urodzona i wychowana w Łodzi, do swoich miast zalicza także Warszawę, Los Angeles i Seattle. Lubi przyglądać się ludziom, ich reakcjom, ich zainteresowaniom oraz ich opiniom. Lubi się uczyć i uważa, że od każdego można nauczyć i dowiedzieć się czegoś interesującego. Fascynuje ją różnorodność, choć obserwuje, iż wszyscy szukają swojego złotego środka. Dyplomy i kursy, dwa koty, syn i mąż oraz praca zawodowa zajmują jej większość czasu. PRÓBUJE (sic!) mieć (zapomnij o rozwijaniu!) własne hobby... i dlatego bawi się z Radiem Wisła... z nadzieją, że nikogo nie zanudzi.
Zapraszam i do usłyszenia!


Kontakt: monika@radiowisla.com

Tola Pytlasińska

Tola Pytlasińska

Tola o sobie:
Urodziłam się w Szczecinie, mając 11 lat przeprowadziłam się do Warszawy. Od dzieciństwa zawsze kochałam sport i obce języki. Mieszkałam sześć lat w Kabulu, stolicy Afganistanu, gdzie urodziła się moja córka Fati. Z Kabulu przenieśliśmy się do Teheranu, gdzie pracowałam cztery lata i poznałam wielu wspaniałych przyjaciół. Te dziesięć lat dały mi okazję poznania wspaniałego afgańskiego i irańskiego jedzenia. Zawsze miałam słabość do innych, oryginalnych potraw. Około dwudziestu lat temu postanowiłam stosować bardzo zdrową dietę i ogólnie zdrowy tryb życia włączając medytacje i gimnastykę. Potem zafascynowało mnie surowe jedzenie - Raw Foods. Ukończyłam kurs surowego jedzenia z dyplomem Raw Food Chef z Angel’s Health Food Institute w Ashland, Oregon, Chef’s Sprout’s i kursy Raw Mom’s. Obecnie jem 90 procent surowych potraw i czuję się wspaniale. Surowe jedzenie jest moją pasją i z przyjemnością dzielę się swoimi doświadczeniami z innymi. „Surowe to zdrowe” – w tej serii audycji omawiam atuty i korzyści spożywania surowych dań. Jak ta dieta wpływa na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jak wiele osób przekonało się do tej formy jedzenia by wyleczyć się z poważnych chorób, odmłodzić się i przedłużyć sobie życia.


Kontakt: tola@radiowisla.com

Vanda Solomon

Vanda Solomon

Vanda Mikolowska Solomon received a BA in English Literature from Colby College and a Masters in Education from Harvard University Graduate School of Education. She has been a poetry editor for Atheneum/Scribner and Book Director and Cultural Director for the Kosciuszko Foundation in New York City. Vanda has served on the Board of PAYA in Krakow and has been a journalist for Radio Wisla interviewing Holocaust educators. She is currently working on a memoir about her study, teaching and writing experiences in Poland. Her recent interviews with humanist, Dr. Alexander Skotnicki and Prof. D. Stola, Director of the new Polin Museum in Warsaw, focus on the topic of Polish-Jewish reconciliation.


Kontakt: redakcja@radiowisla.org