Bożena Chęcińska


Bożena o sobie:
Urodziłam się w Muszynie jako “ptok” według klasyfikacji tamtejszych mieszkańców dzielonych na “ptoków, krzoków I pnioków”. Dzieciństwo spędziłam w Piotrkowie Trybunalskim. Liceum Muzyczne I studia w PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) oraz na uniwersytecie na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym (Socjologia Kultury – Muzyka) ukończyłam w Łodzi .
Po przyjeździe do Stanow dowiedziałam się, ze oba dyplomy magisterskie z Polski sa godne tylko tego aby je “powiesić w łazience”. Zgodnie z cechami skorpiona, “Olbrzymie zasoby cierpliwości pozwalają Skorpionom czekać nawet latami na realizację pragnień. Marzenia ich nigdy nie są przeciętne. Cenią Skorpiony luksus, znają wartość pieniądza. Pociągają je tajemnice i ukryte sprawy. Szybko się uczą, a czasem bez skrupułów wykorzystują słabości innych” …. (straszne, ale tak jest napisane!), wypracowałam studiując I pracując na pełnym etacie w Columbia University trzecie magisterium a następnie doktorat. Każdy dyplom jest w innej dziedzinie. Trzydzieści cztery lata życia na Manhattanie, w tym ponad trzydzieści lat pracy - siedemnaście w THIRTEEN/WNET (PBS)- spowodowały, że czuję sie przypisana do New York City I emocjonalnie uważam New York za MOJE MIASTO. Będąc małpą według chińskiego horoskopu, “Małpa jest dobrym obserwatorem i interesuje się wszystkim, co widzi dookoła. Łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, ma wielu ciekawych przyjaciół i wpływowych znajomych nie tylko w swoim mieście, ale w całym kraju. Uwielbia przeprowadzać się, podróżować i zwiedzać coraz to nowe miejsca” , po rozmowie z córką bez większego żalu opuściłam “Jabłko” I zagnieździłam się w Redmond. Otoczyłam się na emeryturze życiem rodzinno-towarzyskim, ale….brakowało mi do “pełnego szczęścia” nowojorskiego “pulsu życia”, działania….
Bez specjalnego planu - wracając do czasów przypominających mi dom rodzinny, w którym literartura, sztuka były ucieczką od otaczającej powojennej beznadziejności - otoczyłam się muzyką. Uczę więc dzieci emigrantów z “krańców świata” rozumieć, może I pokochać muzykę europejską. Czasami myślę, że muzyka jest też pewnego rodzaju ucieczką w życiu tych imigranckich rodzin. Aby moje “ Koło Fortuny” zgrabnie się zamknęło, dzięki Radiu Wisła chcę w chociaż niepelnym wymiarze przyjrzeć się ludziom, którzy żyją muzyką, organizują życie muzyczne I wpływają na jej percepcję wśród różnych grup kulturowych.


Kontakt: checinska@radiowisla.com


Audycje autorstwa lub współautorstwa Bożeny Chęcińskiej

11/8/2014

O muzyce sociologizujaco: O harmonii i akordach z okazji Jublileuszu.... 
(z działu: kultura)

Beethoven-Chopin-Wagner... poszukiwania zródeł współczesnych dysonansów. wysłuchaj►

9/2/2014

Mity, fakty, ploteczki i ich rola w ocenie dzieła sztuki 
(z działu: )

Rozważania o tym czy swiatopogląd i etyczno-moralne kanony artysty mogą po latach zniszczyć wartość estetyczną jego dzieła. wysłuchaj►

1/17/2014

O muzyce sociologizujaco: Refleksje o poza muzycznych skojarzeniach, pianistycznym talencie i konkursach 
(z działu: kultura)

Czy słuchamy muzyki dla samej muzyki? Jaką rolę odgrywa w rezwoju talentu muzycznego otoczenie, zwłaszcza zetknięcie się z sytuacją
konkursu? Oto pytania jakie nasuwają się nauczycielowi muzyki...
wysłuchaj►

12/20/2013

O muzyce sociologizujaco: Życzenia Świąteczne 
(z działu: kultura)

Tękniący za rodzicami, siostrą, przyjaciółmi... za płonącym powstańczym ogniem Krajem... 21-letni Fryderyk Chopin włączył Lulajże Jezuniu w środkową partię Scherza h moll obdarowując cały świat polską kolędą. Czyż można zrobić Ojczyźnie piękniejszy prezent?....
Dzieląc się opłatkiem, rozrzuceni po kontynentach, wróćmy myślami do domów rodzinnych wraz z Fryderykiem.
wysłuchaj►

9/3/2013

O muzyce sociologizujaco: Muzyczne opowieści: "Mazurek a słowiańska dusza." 
(z działu: kultura)

Wspomnienia baletmistrza Wacława Gaworczyka i Jego refleksje o tańcu i muzyce . wysłuchaj►

3/19/2013

Muzyka: Muzyka... ale jaka? 
(z działu: kultura)

Dumania o muzyce, ktora nas otacza ale ktorej czesto nie slyszymy.... albo nie chcemy slyszec? wysłuchaj►

11/13/2012

O muzyce sociologizujaco: "Jestem Polką" mówi Marzena Szlaga w rozmowie z Bożeną Chęcińską 
(z działu: kultura)

wysłuchaj►

10/14/2012

O muzyce sociologizujaco: O muzyce, jej uczeniu i wykonywaniu mowi dr Iwona Kaminska 
(z działu: kultura)

wysłuchaj►

6/4/2012

O muzyce sociologizujaco: Kontynuacja życia zawodowego przedstawicielki muzyki klasycznej ("poważnej") na emigracji w Stanach. 
(z działu: kultura)

Wywiad z Hanną Lachert-Segal, od 40 lat członkiem Nowojorskiej Filharmonii w sekcji skrzypiec, notuje impresje polskiej przedstawicielki trzypokoleniowej rodziny, dla której muzyka jest czymś więcej niż chlebem powszednim- jest sensem życia. wysłuchaj►


wakacyjny komunikat polskiej straży granicznej dla osób wybierających sie do Polski posiadających podwójne obywatelstwo:

strazgraniczna.pl

kontakt z konsulem Teresą Indelak Davis:

telefon: 206 948 8064

polishconsulseattle.com www.facebook.com/polishconsulseattlelist of sponsors
messages from Seattle mayor office

"polish news from puget sound"

biuletyn informacyjny Ryszarda Kotta ►klawisz dla suchaczy radia mieszkających w Polsce. PayPal jest powszechnie używanem, profesionalnym serwisem o niepokalanej reputacji. PayPal przekazywać nawet bardzo drobne donacje.

Projekt i realizacja witryny: Iza Turska. Obecna wersja jest w fazie dopracowywania.